تبلیغات
آفتاب 8 - سخن بزرگان (1)
نوشته شده در تاریخ جمعه 27 مرداد 1391 توسط امیرحسین نوریان | نظرات ()

محمدبن ابی عباد گفته است
حضرت امام رضا (ع) در تابستانها بر روی حصیر مینشستند و در زمستان جامههای زبر میپوشیدند و چون بیرون از منزل میآمدند سر و لباس خود را مرتب میفرمودند. (منتهی الآمال جلد 2 – حاج شیخ عباس قمی – ص 341)

شیخ اجل احمدبن محمد برقی ازقول پدرش ، معمربن خلاد، گفته است
هرگاه حضرت امام رضا (ع) غذا میل میكرد كاسه بزرگی نزدیك سفره ‌خود می گذاشت و از هرغذائی كه در سفره بود از بهترین قسمت های آن مقداری برمیداشت و در آن كاسه میگذاشت سپس امر میكرد كه بین فقرا پخش كنند وآنوقت تلاوت میكرد آیه فلا اقتحم العقبه و آن عقبه؛ و آن عقبه آزاد كردن بنده ای است از بردگی و یا غذا دادن به اوست. حضرت امام رضا (ع) میفرمود:خداوند عزوجل دانا بود كه هر انسانی قدرت آزادكردن بنده ندارد. برای ایشان راهی به بهشت قرار داد، یعنی مقابل آزادكردن بنده غذا دادن به فقرا را قرارداد كه هر شخص بتواند به واسطه آن به بهشت رود. (منتهی الآمال جلد 2 – شیخ عباس قمی ص 342)
شیخ صدوق دركتاب عیون از قول ابوذكوان از ابراهیم بن عباس گفته است
ندیدم هرگز حضرت امام رضا (ع) را كه از او چیزی بپرسند و نداند و از او داناتر به مسائلی كه در زمان او پیش آمده بود، ندیدم. مأمون او را امتحان نمود به هر سئوالی و او جواب میگفت و همه سخنان و جوابهای اوو مثلهایی كه میآورد همه از قرآن بود و او در هر سه روز قرآن را ختم میكرد و میگفت اگر بخواهم در كمتر از سه روزهم می توانم ختم كنم اما هرگز از آیهای نمیگذرم مگر آنكه فكر میكنم در آن و تفكر میكنم كه در چه موردی فرود آمده و در كدام وقت نازل شده و به همین دلیل هر سه روز ختم میكنم. (منتهی الآمال جلد 2 - ص343 )


علامه مجلسی (ره)

دركتاب جلاء‌العیون در مورد حضرت امام رضا (ع) فرموده
اسم شریف آن حضرت علی و كنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین القاب آن حضرت رضاست و صابر و فاضل و رضی و وفی و قره العین المؤمنین و غیظ الملحدین نیز میگفتند. (منتهی الآمال جلد 2 ص 337).
طبقه بندی: کلام اهل سخن در وصف افتاب 8، 
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز