تبلیغات
آفتاب 8 - عید ماه بندگی
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 مرداد 1391 توسط امیرحسین نوریان | نظرات ()

عید رمضان امد و ماه رمضان رفت                  صد شکر که این امد و صد حیف که ان رفت

طبیعت با بهار طراوت مى‏یابد و معنویت با بهار رمضان اوج مى‏گیرد. بهار طبیعت با نوروز آغاز مى‏شود و بهار معنویت با ماه رمضان. سردى طبیعت با شكوفه‏هاى بهارى و سرود بلبلان رخت بر مى‏بندد و یخهاى عصیان و نافرمانى، با زمزمه‏هاى نیمه شب رمضان و ترنم دعاى رمضانیان آب مى‏شود. در رمضان است كه مى‏توان هفت شهر عشق را پیمود و دیو نفس را بر زمین افكند و در عید فطر پیروزى فطرت بر شهوت را، جشن گرفت.

اگر گردش زمین دور خورشید، آغازگر سال شمسى است واگر تكاپوى ماه بر گرد زمین، نوید بخش سال قمرى؛ حركت سالك عاشق در رمضان المبارك در مدار توحید، طلایه دار سال معنوى است و پیروزى قلب سلیم بر شهوت بدخیم، نوروز آن.

رضاى آل محمد علیهم‏السلام را سخنى شنیدنى است:

 

«اِنَّما جُعِلَ یَوْمُ الْفِطْرِ الْعیدَ لِیَكُونَ لِلْمُسْلِمینَ مُجْتَمَعا یَجْتَمِعُونَ فیهِ وَ یُبْرِزُونَ لِلّهِ عَزَّ وَجَلَّ فَیُمَجِّدُونَهُ عَلى ما مَنَّ عَلَیْهِمْ فَیَكُونُ یَوْمَ عیدٍ وَ یَوْمَ اِجْتِماعٍ وَ یَوْمَ فِطْرٍ وَ یَوْمَ زَكاةٍ وَ یَوْمَ رَغْبَةٍ وَ یَوْمَ تَضَرُّعٍ. وَ لأَِنَّهُ اَوَّلُ یَوْمٍ مِنَ السَّنَةِ یَحِلُّ فیهِ الاَْكْلُ وَالشُّرْبُ لاَِنَّ اَوَّلَ شُهُورِ السَّنَةِ عِنْدَ اَهْلِ الْحَقِّ شَهْرُ رَمَضانَ فَأَحَبَّ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ اَنْ یَكْونَ لَهُمْ فى ذلِكَ مَجْمَعٌ یَحْمِدُونَهُ فیهِ وَ یُقَدِّسُونَهُ؛

 همانا روز فطر، عید قرار داده شده تا براى مسلمانان روز اجتماعى باشد كه در آن روز گرد هم آیند و [عشق و محبت خود] به خداوند را ابراز كنند و به خاطر منّتى كه بر آنان نهاده است، او را ستایش كنند، پس روز عید و روز گردهم‏آیى و روز افطار، روز زكات، روز گرایش به یكدیگر و روز تضرّع [به پیشگاه حق تعالى] است، [و نیز روز فطر، روز عید قرار داده شده] به دلیل آنكه روز فطر اولین روز سال است كه خوردن و آشامیدن در آن جایز شمرده شده است، چرا كه نزد اهل حق اولین ماه سال، ماه رمضان است و خداوند دوست دارد در روز عید فطر، مسلمانان اجتماع كنند و با یكدیگر به ستایش و تقدیس او بپردازند

 

در صبحدم این عید آسمانى است كه هاتفى ملكوتى، پیروزمندان میدان جهاد اكبر را به دریافت پاداششان فرا مى‏خواند، پاداشى فراتر از پاداشهاى خاكى و غیرقابل مقایسه با هدایاى پادشاهان زمینى.
طبقه بندی: ویژه نامه، 
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز