تبلیغات
آفتاب 8 - قدرت سالم و زمامدار صالح (2)
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 شهریور 1391 توسط امیرحسین نوریان | نظرات ()

در مكتب سیاسی حضرت امام‌رضا(ع) رهنمودهایی ژرف در این باره مطرح است كه از آن میان، نمونه‌ای را كه با ارائه براهین خاص به این مهم می‌پردازد انتخاب می‌كنیم و به مداقه و تعمق می‌گذاریم.
در یكی از منابع معتبر روایی اسلام - علل الشرایع، ج 1، ص 251، باب 182، حدیث 9 - از حضرت امام رضا(ع) درباره "ولی امر" و ضرورت فرمانبرداری از او كه مامور تشكیل حكومت اسلامی برای استقرار قوانین اسلام می‌باشد، براهین و دلایلی متقن ارائه می‌شود كه بسیار آگاهی‌بخش و معرفت‌زا می‌باشد و پیوند ناگسستنی "دین" و "سیاست" و نیاز حیاتی جامعه به "حكومت" را به اثبات می‌رساند و رهیافتی است برای همه پژوهندگان كه در پی دست‌یابی به مبانی اولیه و بنیادی در نظام سیاسی اسلام درباره ضرورت تشكیل حكومت برای اداره جامعه و كشور می‌باشند.
از حضرت امام رضا(ع) درباره موضوع مزبور پرسش می‌شود و امام رضا(ع) در پاسخ این گونه استدلال می‌نمایند:
"...فان قال قائل: ولم جعل اولی الامر و امر بطاعتهم؟ قیل لعلل كثیره. منها، ان الخلق لما وقفوا علی حد محدود و امروا ان لایتعدواتلك الحدود - لما فیه من فسادهم - لم یكن یثبت ذلك و لایقوم الا بان یجعل علیهم فیها امینا یاخذهم بالوقف عند ما ابیح لهم و یمنعهم من التعدی علی ما حظر علیهم."
"اگر كسی بپرسد چرا خدای حكیم، "ولی امر" قرار داده و به اطاعت آنان امر كرده است، جواب داده خواهد شد كه به علل و دلایل بسیار چنین كرده است. از آن جمله، این كه چون مردم بر طریقه مشخص و معینی نگه داشته شده،‌ و دستور یافته‌اند كه از این طریقه تجاوز ننمایند و از حدود و قوانین مقرر درنگذرند، كه با این تجاوز و تخطی دچار فساد خواهند شد، این امر به تحقق نمی‌پیوندد و مردم بر طریقه معین نمی‌روند و نمی‌مانند و قوانین الهی را برپا نمی‌دارند، مگر در صورتی كه فرد قدرتمند و توانا و امین و حافظی برایشان گماشته شود كه عهده‌دار این امر باشد و نگذارد پا از دایره حقشان بیرون نهند و به حقوق دیگران تعدی كنند."
طبقه بندی: مكتب سیاسی افتاب 8، 
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز